yeduardo447
yeduardo447 yeduardo447
  • 08-04-2021
  • Mathematics
contestada

The ratio table shows the costs for different amounts of bird seed. Find the unit rate in dollars per pound. The unit rate is $ per pound​

The ratio table shows the costs for different amounts of bird seed Find the unit rate in dollars per pound The unit rate is per pound class=

Respuesta :

MiYoung16
MiYoung16 MiYoung16
  • 08-04-2021

Answer: The rate is $1.25 per pound.

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

You buy a new computer for $2100. The computer decreases by 50% annually. When will the computer have a value of $600?
Which weighs more: Domestic Turkey or Wild Turkey?
What is 5.6 divided by 8?
Why is it important to set a time limit for your group discussion? A. It makes sure there is enough time to address more than one topic. B. It helps keep one pe
What is 5.6 divided by 8?
Latasha paid $75 to join a summer golf program. The course where she plays charges $30 per round. if Latasha spent 375, use the equation 375 = 20g + 75 to find
what is 3 3/4 times 2 4/5 as a mixed number
simplify 57/69 simplify 9/28 simplify 22/44 write 1.125 as a fraction in simplest form
•the total amount paid for the initial deposit and 6 months of rent is the same at all three apartment complex, $5150 •the initial deposit for apartment C is $
which term can be use to describe a triangle that has no equal side.... a)acute b)aquilateral c)isosceles d)right e)scalene