mysteriousninjataco mysteriousninjataco
  • 08-04-2021
  • Mathematics
contestada

it costs 15 for one surfing lesson and 25 per day to rent a surf board write an expression for the total cost of one lesson and renting a surf board for y days

Respuesta :

jldowling7
jldowling7 jldowling7
  • 08-04-2021

Answer:

15+25y= total cost

Step-by-step explanation:

this is easy

Answer Link
sbrnaries
sbrnaries sbrnaries
  • 08-04-2021

Answer:

25y + 15 = x

Step-by-step explanation:

I think this is the answer, it does not say that lessons are paid for every day.

Answer Link

Otras preguntas

Identifying Relationships A population of rabbits evolves thicker fur in response to a colder climate. Is this an example of coevolution? Explain your answer.
Solve the equation. \dfrac32 + b = \dfrac74 2 3 ​ +b= 4 7 ​ start fraction, 3, divided by, 2, end fraction, plus, b, equals, start fraction, 7, divided by, 4, e
Tim rolls a number cube labeled 1 through 6 and flips a coin. Which is the probability that Tim rolls a number greater than 3 and flips tails?
Which fraction is equivalent to the decimal 0.68 with the line on top?HELP FAST A. 31/45 B. 682/999 C. 62/99 D. 2/3
What is the value of KL
Which chemical(s) are reactants in the following chemical equation? C + O2 CO2 SELECT ALL THAT APPLY а) C b) 02 c) CO2 d ) There are no reactants in this chemic
HELPPP! BRAINLIEST!!!! Look up supersoniclva123 Tell me what you found for Brainliest. Follow
atomic weight and atomic number of an element is 35 and 17 respectively​
which of the following was a major consequence of World War l? A. The ottoman empire disappeared. B. austria-hungary expanded its territory C. france lost contr
do yall kno how to do dis??? i need da answer asapppp plzz