niyachapman09 niyachapman09
  • 08-04-2021
  • Mathematics
contestada

Parker paid $4.50 for three pounds of gummy candy. Assuming each pound of gummy candy costs the same amount, how much is 5 pounds of gummy candy?

Respuesta :

StoryBear StoryBear
  • 08-04-2021

Answer:

$7.5

Step-by-step explanation:

Cost of 5 pounds of gummy

=$(4.5/3)(5)

=$7.5

Answer Link
kassidychamm13
kassidychamm13 kassidychamm13
  • 08-04-2021
your answer is 7.5 gummy bears
Answer Link

Otras preguntas

Jeremy wants to revise a sentence to create sense of playfulness. Which revision uses precise language to achieve the desired effect? The dog came into the ho
Why is atp important in biochemical reactions?
True or false? the production of sperm begins at puberty when spermatogonia undergo meiosis i to form primary spermatocytes, which then undergo meiosis ii to fo
Which of these is underconsumed in the United States? A.folate B.water C.Protein D.vitamin b
Who's the person made State of America be together?
Which best compares and contrasts Business Financial Management and Insurance Services? Both jobs require workers to have math skills for calculating risk, whil
what are 3 reasons why it might be important to preserve botana curus ( story: The biodiversity crisis)
M0 Simplify V72xh y 2
What group gained control of palestine as a result of the crusades?
How does language contribute to ethnic conflict?