InvisibleJeffIsMyBff
InvisibleJeffIsMyBff InvisibleJeffIsMyBff
  • 08-04-2021
  • Mathematics
contestada

Danny bought 6 ounces of sunflower seeds for $2.64. How much did 1 ounce of sunflower seeds cost?

Respuesta :

unedesi
unedesi unedesi
  • 08-04-2021
2.64 divided by 6 equals 0.44. one ounce costs 44 cents
Answer Link
josetarango106
josetarango106 josetarango106
  • 08-04-2021

if u divide 2.64/6 you I'll get 0.44 so each ounce iof sunflower seeds will be $0.44.

Answer Link

Otras preguntas

please Answer fast .......​
What did Prince Asoka build in his kingdom to encourage his people to adopt Buddhism? Whom did he send to spread Buddhism to other kingdoms and where it was spr
What happens to the enzyme after an enzymatic reaction is complete? A. It loses its hydrogen atoms. B. Nothing happens. C. It gains a water molec
What was the author’s purpose in using the phrase “bridge electronics with biology”?
B= [2 8] A= [3 0] 6 3 2 -1 What is the BA
Find x [Angles and Segment]
Which is the primary outcome of innovation? A. creativity B. profit C. change D. collaboration
What did Prince Asoka build in his kingdom to encourage his people to adopt Buddhism? Whom did he send to spread Buddhism to other kingdoms and where it was spr
Ashley walks of a mile each day. After 10 days, how many miles has she walked?
What Native American began the Ghost Dance to bring the savior to free the tribes from white Americans?