oliveriazaniya oliveriazaniya
  • 09-04-2021
  • Mathematics
contestada

John went to the deli and ordered 4 subs for $39. What would the cost be if John ordered 7 subs? (Solve using a proportion)

Respuesta :

pvega4515 pvega4515
  • 09-04-2021
you would divide 39/4 which gives you 9.75. Then you would multiply 9.75 x 7 which equals $68.25
Answer Link
giuliannabadih10 giuliannabadih10
  • 09-04-2021
68.25 because if you divide 4 by 39 and then multiple that answer by 7 then you get 68.25
Answer Link

Otras preguntas

Draw velocity-ime graph for uniform moion of an object , when initially body is at rest.
What is an independent variable?
notes on electric bulb
how do you find the ratio of a fraction
PLEASE ANSWER THESE : Use a calculator to find the cube root of -250 correct to 2 decimal places.
MATCH THE FUNCTION WITH ITS VALUE.g(x)= 2X2-1.g(w^3)=.......
Q14) When you break a bar magnet in half, how many poles does each piece have?
how to covert ma into amphere?
How far did the nature of the nazi party change once in power from 1933 onwards?
Create a set of at least 4 ordered pairs and tell whether or not the relation is a function. Why do you say so?