moranstacey54 moranstacey54
  • 09-04-2021
  • Mathematics
contestada

A grocery store sells a bag of 5 lemons for $3.00. What is the unit cost of each lemon in the bag?

Respuesta :

cassmill06
cassmill06 cassmill06
  • 09-04-2021

Answer:

the unit cost of each lemon is $0.60

Step-by-step explanation:

divide 3.00 by 5 to get 0.6

Answer Link

Otras preguntas

What state of mind is NOT associated with Theater of the Absurd?? a) anxiety b)contentment c)wonder
which is the same as 100 and 6 tens
your aunt is buying a new couch. The regular price of the couch is $799. The store sale price is 20 % off the regular price. Your aunt uses a newspaper coupon f
The printing press was invented by: -Gutenberg -Edison -Calvin -Franklin
0.2(d-b)=0.3b+5-3+0.1d
Help PLEASE :D Elaborate on the changes in molecular motion of particles as they change from solid to liquid to gas. Question 16 options: This is the answer >
Adam buys a bigger turkey that he needs the turkey he buys weighs 7kg he plans to carve at 17.15 what time should he cook the turkey ?
Which of the following correctly uses a semicolon? My cat; never likes to go to sleep in her cat bed. She stays up all night; making growling noises. It is impo
HELP If m∠ABC = 72°, what is m∠DAB?
If 17 is 10 more than half of the number what is its original number