barloase523 barloase523
  • 10-04-2021
  • Mathematics
contestada

At the grocery store, Henry bought c pounds of cashews for $4.99 per pound. If he buys 2 pounds, how much will they cost?

Respuesta :

RockinMomma1979
RockinMomma1979 RockinMomma1979
  • 10-04-2021
The ā€œcā€ pounds is a bit off putting if he only bought a pound. 2 pounds of Cashews would cost $9.98
Answer Link

Otras preguntas

NEED HELP ASAP!!! Who were the influential figures in Renaissance and Scientific Revolution, and how did they shape a new world view?
6. True or false in an ionic compound one or more atoms loses electrons and one or more atoms gains electrons? 7. True or false in solution the charged regions
(LC)Which statement explains the U.S. motivation for the acquisition of the Alaska territory? The purchase would improve U.S. political relations with Canada.
Write a common denominator for 1 fourth and 5 sixth
1.)Find the unit rate.Describe in sentence.800 f in 40 min 2.)Describe in words the unit rate of 25 chickens to 75 eggs
Chen wants to buy a pair of pants that regularly cost $54 . Today, the pants are on sale for 60% of the original price. How much will Chen have to pay for the
In Lisa class 24 of students are tall and 12 are short.In Paul's class
A student wants you to demonstrate that an electric current will produce a magnetic field. Which set of objects could be used to demostrate this? A) A battery
need it now When you melt glass, the glass changes from a solid to a liquid. When the heat source is removed and the melted glass is allowed to cool, it changes
Form which sphere does most water evaporate? A:hydrosphere B:biosphere C:atmosphere D:lithosphere