ChristopherLucero
ChristopherLucero ChristopherLucero
  • 06-05-2021
  • Mathematics
contestada

Cheddar cheese costs $4.25 per pound. Which equation best represents y, the total cost of x pounds of cheddar cheese?
a. x = 4.25 + y
b. x = 4.25y
c. y = 4.25 + x
b. y = 4.25x

Respuesta :

kaileywells44 kaileywells44
  • 06-05-2021

Answer: c

Step-by-step explanation:

Because the total should be at the end plus how much pounds it is so c

Answer Link

Otras preguntas

In the 1940s, Carl Vinson played a critical role in the growth of the Georgia economy by sponsoring numerous bills designed to A. improve infrastructure around
What is an advantage for a producer in non-price competition? 1) Increased brand loyalty 2) Lower production costs 3) Higher profit margins 4) Greater market sh
what was the battle of stockton and why was it significant
Funk was a musical genre created in the 60s that blended soul, R&G, and jazz. Funk was rooted in sub-saharan music traditions, brought back by African Ameri
Which database object is essentially questions that we can ask the database? A. QueriesB. FormsC. TablesD. Reports
A young couple has sought out counseling on how to manage their young family to ensure a positive family structure. What would be appropriate strategies the nur
Please help me solve this
Which of the following represents a meaningful contribution of Sigmund Freud in the field of psychology? (Select all that apply.) a) The Oedipus Complex b) Cl
Your patient has been intubated. IV/IO access is not available. Which combination of drugs can be administered by the tube route? a) Epinephrine and Naloxone b)
Why the nurse must never abruptly stop TPN?