vixkushnir
vixkushnir vixkushnir
  • 06-05-2021
  • Mathematics
contestada

PLEASE HELP! THE PRICE IS $15

PLEASE HELP THE PRICE IS 15 class=

Respuesta :

yamishrock yamishrock
  • 06-05-2021

Answer:

1. $15 x .3 = $4.50

2. $15 - $4.50 = $10.5

3. $15 x 1/4 = $3.75

4. $15 - $3.75 = $11.25

5. The better deal is 30% off because $4.50 is a greater savings than $3.75

Answer Link

Otras preguntas

What does module in Python do? How to install it? Thanks!
After all of the start-up costs, a company starts has $100 and makes $0.75 on each unit sold. Write a linear equation in slope-intercept form that models this s
what role did martin luther and his ideas play in the reformation
Read this passage from "Marian Anderson Sings": "Anderson's manager wrote to make arrangements. The date he wanted was already taken, he was told. He suggested
Does anyone know of the themes of Como Agua Para Chocolate? -Edexcel A2 Spanish
Determine the number of molecules in a 100. gram sample of CCl4
This nation has planted millions of trees to defend against desertification. China Japan Taiwan North Korea
the branch of goverment that is headed by the president is called the...
what 2 fractions that are equivalent to 6/42
How many formula units are there in 302.48 grams of zinc chloride?