sharris7888 sharris7888
  • 06-05-2021
  • Mathematics
contestada

elijiah earn $200 for 8 hours of work. what is the unit rate

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 06-05-2021

Answer:

Unit Rate= $25

Hope this helps!!

Answer Link
altavistard
altavistard altavistard
  • 06-05-2021

Answer:

Elijah's hourly rate is $25/hour

Step-by-step explanation:

Divide $200 by 8 hours:

$200

------------ = $25/hr

8 hours

Elijah's hourly rate is $25/hour

Answer Link

Otras preguntas

Logan collected pledges for the charity walk-a-thon. He will receive total contribution of $65.50 plus $21.75 for every mile he walks. How many miles will he n
hi!Gys how are you??What is the Capital City of Saudia Arabia??​
what happens if there is lack of technical education ​
Aimee has $10.00 to spend on school supplies. The following table shows the price of each item in the school store. No sales tax is charged on these items. Item
5/9 (f – 32) when f = 50
WRITE AN ESSAY ABOUT SLAVE LIFE
1.Alemitu______her teeth is every day A.brush b. brushes c.is brushing d.brushed2.right now i ____around tge class roomA.look B.amooking c.have looked D.shined
Can you guys help out I these questions for a test
Given the parallelogram ABCD, solve for x.
Mary's clock uses 3/4 of the batteries in the package. There are 8 batteries in the pack. How many batteries does the clock need? * Which one is the answer? 1.