kevin4tukike
kevin4tukike kevin4tukike
  • 06-05-2021
  • Mathematics
contestada

A bakery sells 12 cupcakes for $10. A Super Market sells 10 cupcakes for $8. Which store is cheaper per cupcake? *

Respuesta :

vntran vntran
  • 06-05-2021

Answer:

Step-by-step explanation:

hope this help

Ver imagen vntran
Answer Link
1055620
1055620 1055620
  • 06-05-2021

Answer: the super market is cheaper

Answer Link

Otras preguntas

If t=29.6 and r=9.5, find R. Round to the nearest tenth.
Why is an earthworm an invertebrate?
what is nationalism
How did the Cuban way of life change during the Cold War? A. Castro welcomed American tourists to Cuba. B. Cuba adopted communism as its form of government. C.
How do you price changes drive markets toward equilibrium? A. They set new price floors and ceilings B. They increase or decrease supply or demand C. They ensu
how to do helppppppppppppppp​
Which statements describe characteristics of a restrictive clause? Select three options. (1) It is set off by commas. (2) It contains a subject and a verb. (3)
the appalachian trail goes from georgia to ohio true or false brainly
The development of cars has been good in some ways and bad in others. The car has allowed for better transportation but it is also responsible for a great deal
May you please help me? Thanks​