talyse0
talyse0 talyse0
  • 06-05-2021
  • Mathematics
contestada

Perry bought one package of strawberries for $3. How many packages of strawberries can Mei buy if she has $9?

Respuesta :

AnastasiaTJ
AnastasiaTJ AnastasiaTJ
  • 06-05-2021

Answer:

3 packs

Step-by-step explanation:

1 pack = $3

To see how many she could buy divide the money she has by how much each pack costs

9/3 = 3

$3 for each pack is the same as

3+3+3 = 6+3 = 9

Answer Link

Otras preguntas

(2m + 1) * x ^ 2 - (2m + 5) * x + (2m + 1) = 0
I need help, and I forgot how to do this
¿Cuándo es su cumpleaños? el veinticuatro de julio el cuatro de julio el siete de noviembre el cinco de mayo
may nagtanong kasi sa akin, ang sabi nya tots pi, patulong po paano ko po sasagutin to
f(x)=Sin2x ,x0=pi:3 f(x)=3x-x^2 ,x0=-1 Please help and if someone has discord server to help solve math problema please give me invite
Solve each equation for both variables help please
(iv)The ratio of 5m to 150cm is ________.
of for What does Banquo mean when he says, "There if I grow, / The harvest is your own"? O He needs Duncan's help to complete a task. He wants to thank Duncan f
name all the terms realted to subtraction ​
The United Nations was formed after the end of WWII. What was it replacing, and why? What were its main goals?