dat1girldanna dat1girldanna
  • 07-05-2021
  • Mathematics
contestada

What is the price per ounce of a 32‑ounce box of cereal priced at $4.16?

11 cents / ounce

12 cents / ounce


13 cents / ounce


14 cents / ounce

Respuesta :

nevaehwilsonhuerta
nevaehwilsonhuerta nevaehwilsonhuerta
  • 07-05-2021

Answer:

13 cents / ounce

Step-by-step explanation:

$4.16÷32= $0.13 cents/ounce.

Answer Link

Otras preguntas

how do turtles protect themselves: declarative exclamatory or imperative
Our judicial system relies heavily on eyewitness testimony; however, ________ would remind us that eyewitness testimony can be shaped by a community's percepti
how we explored pluto ?What satellites have explore it !!!! HELP I dont get this question on m homework
PLEASE HELP!! will give thanks and 5 star. Read this passage, which contains words spoken by Solon in "As Rich as Croesus": "O k
Most of the oil-producing regions of the Middle East are located around the A.Persian Gulf B.Indian Ocean C.Black sea D.Mediterranean sea Please ASAP❗️❗️❗️❗️
what the decimal of 7/9
A group of 53 friends meets for lunch. They greet each other by exchanging fist bumps. How many fist bumps are exchanged if each friend must bump with each of
I need assistance with this! 40 Points
What did the federalists want with the constitution to provide
how to solve this question