mrsmile1805 mrsmile1805
  • 07-05-2021
  • Mathematics
contestada

Tristen is buying apples that cost $3 per pound. If he buys 7 pounds of apples, how much money did he spend?

Respuesta :

Eagjfdhkk
Eagjfdhkk Eagjfdhkk
  • 07-05-2021

Answer:

$21

Step-by-step explanation:

If apples are 3 dollars for 1 pound, and he buys 7 pounds, that's 3 * 7, which is 21.

Answer Link
samantharichardson75
samantharichardson75 samantharichardson75
  • 07-05-2021

Answer:

21

Step-by-step explanation:

3×7 21. jejdiwndbJnsjdkandjxjwnxjkwhdusjdidjduxjsbxjsndkdndjxjdjd

Answer Link

Otras preguntas

6. Solve - 4x > -12 A. x>3 B. x>-3 C. X<3 D. X<-3
Single quadrant ordered pairs
do you believe that taking something by force is acceptable
Customer value is the relationship between benefits and the sacrifice necessary to obtain those benefits?
Which detail from The Jungle Book by Rudyard Kipling is an example of sensory language that helps readers understand that Mother Wolf can be very brave and fear
Solve the following system of equations 2x+5y=-4 -2x+3y=20
briefly discuss any two that affect the supply of education in Nigeria​
Pleasseeeeeeeee helpppppp:(((((
PLEASE HELP ASP!!!the function F(x) is the wait time for a table at a restaurant where x is the number of people in line.what is the practice domain for the fun
Which best describes a reason in an argumentative text? O Areason proves a claim is true. O Areason explains a position. O Areason states a belief or opinion. O