fxreigncherii
fxreigncherii fxreigncherii
  • 07-05-2021
  • Mathematics
contestada

Aurielle bought 13 packs of
cookies for $51.48 from the
supermarket. How many packs
of cookies can she buy for
$43.56?

Pls help

Respuesta :

Joy234
Joy234 Joy234
  • 07-05-2021

Answer:

She could buy 11 packs of cookies for $43.56.

Step-by-step explanation:

to find the answer you have to find how much 1 pack of cookies costs.

First, you divide 51.48 by 13

51.48/13 = 3.96

now that you know 1 pack of cookies cost $3.96 you can use that to find how many packs you could buy for 43.56

43.56/3.96 = 11

Answer Link

Otras preguntas

SLA+ metrics help to highlight dependencies and mitigate
NEED QUICK ASSIGNMENT IS OVERDUE how many solutions do the following have? **NEED WORK SHOWN ON HOW TO SOLVE EACH ONE!! 6r + 7 = 13 + 7r -14 + 6b + 7 – 2b = 1 +
Question is on the photo. Thanks!
Simplify 10/16 to lowest terms and find and equivalent fraction that has a denominator of 32
228 ÷ 2? Help PLEASE ITS MY HOMEWORK
1. If you added more secondary consumers, what would have to happen to the lower trophic levels?
find the value of x and y will give brainiest
Which key argument is conveyed in The Declaration of Independence? British troops are necessary to keep the peace in the colonies. The British and American peop
In 1669 england had 2 groups of colonies ?
Which of the following is NOT a benefit of effective time management? Emphasis on professional over personal growth Healthier efficiency productivity overall