claudiabarnes51 claudiabarnes51
  • 09-05-2021
  • Mathematics
contestada

If juice boxes come in packs of 12 and we need to buy enough for 189 students. How many packs of juice boxes do we need to buy?

Respuesta :

yinaanna0
yinaanna0 yinaanna0
  • 09-05-2021

Answer:

16

Step-by-step explanation:

189/12=15.75

15.75packs for all 189 student,rounded up since we can’t buy0.75packs. So the answer is 16 packs

Answer Link
2010mercedezsalazar
2010mercedezsalazar 2010mercedezsalazar
  • 09-05-2021

Answer:

its 12 ÷ 189=15 packs

Step-by-step explanation:

15 r15

Answer Link

Otras preguntas

Select all of the options which are examples of expenditure.
Class A has 13 pupils and class B has 16 pupils. Both classes sit the same maths test. The mean score for class A is 20. The mean score for class B is 45. What
CAN ANYONE HELP PLSS
Study the chart of prefixes. Which prefixes would most likely be used in a word where the definition involved something exaggerated? Select three options. ante-
Which of the following is NOT included in the developmental progression of shapes? a-Children can name common two-and three- dimensional shapes and be able to c
Help me please with the main idea questions today
The main steps of photosystem 2 include which of the following
. How can you tell if a paper follows the conventions of academic discourse? A.The writer includes many expert quotes and uses footnotes. B.The writer presents
HELP HELP HELP Just a quick question for 100 points! :)
According to a recent case study, what was the subject matter of a painting hung in her room helped a hospitalized patient reduce the need for painkillers?