taylorshaneka55
taylorshaneka55 taylorshaneka55
  • 10-05-2021
  • Mathematics
contestada

Michelle brought an apple cut in 4 for $0.10 per piece. How much should she pay for 3 dozen pieces​

Respuesta :

riveringregret riveringregret
  • 10-05-2021

Answer:

$0.10 per piece means $0.40 for 1 apple there are 12 in a dozen so multiply it by 12 which would be $4.80 for a dozen multiply again by 3

$14.40 for 3 dozen I'm pretty sure

Answer Link

Otras preguntas

What was a result of the battles of Trenton and Princeton during the American Revolution?
Brian bought a 15 pound bag of comcrete. he split the bag into smaller bags that each hold two and a half pounds. how many smaller bags did he fill
Members of a political party share similar views on important issues.
Communication is the process of sending and receiving verbal messages, as opposed to nonverbal messages.
x squared plus y squared equals 80. My daughter has to work out what x and y are. I have worked it out by trial and error, but know there must be a method. Plea
Always allow _______ to complete a writing project.
The equilateral triangle pool height 52ft and base 60ft and filled to a depth of 5ft
Write an original definition for periodic
If wolves had not been brought to the island, what factors might influence the deer population size
The United States intervened in Latin American countries in the early 1900s to a. spread western civilization. b. gain additional colonies. c. protect America