JovanyG26 JovanyG26
  • 10-05-2021
  • Mathematics
contestada

If 12 cans of cat food cost $40.00 then
how much would it cost for 60 cans ?

Respuesta :

frannievans0
frannievans0 frannievans0
  • 10-05-2021

Answer:

$200.00

Step-by-step explanation:

because if you do a ratio:

12=40

60=?        

60 divided by 12 is 5, and whatever you do to the top you must do to the bottom, so then you gotta do 40 times 5=200

Answer Link

Otras preguntas

why did victor pretend he was studying
What are the 3 types of genetic modification?
what is one use of the mineral gypsum? salt baby powder wallboard lubricants; which example describes a use for gemstones?; which is one way that minerals cryst
A thermos contains m1 = 0.89 kg of tea at T1 = 31° C. Ice (m2 = 0.075 kg, T2 = 0° C) is added to it. The heat capacity of both water and tea is c = 4186 J/(kg⋅K
bruno believes he is the king of mesopotamia and demands complete obedience. how would clinicians categorize this type of abnormal behavior?
if the half-life of a radioactive element is 18 days, what percentage of the original sample would be left after 108 days?
What are the internal factors that affect pricing?
_____ what day do you leave? On Of In From
Instructions Reescribe estas oraciones usando la voz pasiva. Question 1 with 1 blank 1.Los policías no maltrataron a los detenidos. 2.Dos de los trabajadores má
the sale price of any item in a store is 85 percent off it's usual price what is a 18 dallor sweaters sale price