trey1632
trey1632 trey1632
  • 10-05-2021
  • Mathematics
contestada

angie needs 8 cups of oliv oil to make a recipe if olive oil costs $4.00 a pint how much money will she need to buy the olive oil​

Respuesta :

fergusonheru14 fergusonheru14
  • 10-05-2021

Answer:

i have tht too but i dont know the answrr :(

Step-by-step explanation:

Answer Link
abizebra101 abizebra101
  • 10-05-2021
1 pint is 2 cups, so angie needs 4 pints. The answer is $16
Answer Link

Otras preguntas

In an RL parallel circuit, VT = 240 V, R = 330 Ω, and XL = 420 Ω. What is the Apparent Power (VA)?
Hi! ❤️ , im looking for some help here. ill give brainliest if able to.
(- 10.7) and (-3.5)
True or false: This system of equations has no solution. y=3/10x+1 y=5/20x-1
colorful bead bracelet in codehs
In what way do you think increasing your perception skills will enrich your everyday experiences?
Qué proclamó la Asamblea General de las Naciones unidas
Sound travels fastest in matter that has relatively ______ densities.
A circle’s circumference is approximately 76 cm. Estimate the radius of the circle. Use 3.14 for . Round your answer to the nearest whole number.
how many atoms of zinc are required to weigh 5.4 ng