TOPCats
TOPCats TOPCats
  • 06-12-2016
  • Mathematics
contestada

6-pack: 2.99. Each drink would cost over 2.00. Is this correct?

Respuesta :

Porshia
Porshia Porshia
  • 06-12-2016
No, each drink can't possibly be over $2 since the whole pack is $2.99. You would divide 2.99 by 6 which would be about 50 cents for each drink.
Answer Link

Otras preguntas

A source of wave produces 20 crest sand 20 troughs in 0.4 sec. Find the frequency of the wave.
Iron is produced in a blast furnace. Explain why most of the iron produced in a blast furnace is converted into steels.
where are albino tigers found
How do you call a number of waves that pass a given point in a specific time, commonly one second.
A source of wave produces 20 crest sand 20 troughs in 0.4 sec. Find the frequency of the wave.
how do you do algerbra its too hard
which human body systems work directly together to allow locomotion?
What Is the Ratio of People to Sheep in New Zealand?
Who successfully negotiated the final terms of the treaty of guadalupe hidalgo
When you use your senses to obtain information you make this A. Experiment B. Chemistry C. Matter D. Observation