kailinaguilar4137 kailinaguilar4137
  • 06-06-2021
  • Mathematics
contestada

At the market you can buy 5 bags of apples for $23.60. At the farm you can buy 7 apples for $32.76. Which is the better deal

Respuesta :

ash3110
ash3110 ash3110
  • 07-06-2021

Answer:

Market

Step-by-step explanation:

Market : 5 bags = $23.60

Farm : 7 apples = $32.76

Market = $23.60 ÷ 5

= $4.72 each BAG

Farm = $32.76 ÷ 7

= $4.68 each APPLE

Thus, market is the better deal because you will get 5 bags of apple for $4.72 for each bag.

Answer Link

Otras preguntas

5 whole 1/7- 2 whole 5/21
Unit 6 similar triangles homework 4 similar triangle proofs
Select the best revision of this sentence. "The cowboy jumped from the horse laughing in the face of danger.” The horse jumped from the cowboy laughing in the
How is bill russel thoughtful
Evaluate the expressions 56 with a variable of -1
If you find yIf you find yourself in need of cash, the LEAST expensive option is likely to be:
ITS COMPOUND INTERSERT ITS URGENTT
In the diagram below, line R is parallel to line S. Lines R and S are cut by a transversal. true or false? angles 6 and 8 are supplementary
Bro i got my dba comin up and I didn't get as much studying in for it and its at 7:00. I have like 25 slides to study js so ill be ready to answer any question
The graph at the right illustrates the rate at which Dave and Joe are saving money. a. Estimate the solution to the system. b. Explain what this means in the co