miat30200 miat30200
  • 07-06-2021
  • Mathematics
contestada

36 apples cost $6. how many apples can you buy for $1?

Respuesta :

kumaritilman kumaritilman
  • 07-06-2021

Answer:

16 cents

Step-by-step explanation:

6 divided by 36 = 0.16666667

Answer Link

Otras preguntas

PLS HURRY which of the following is true about nh4+? it is a polymatomic cation because it has more than one atom and a negative charge it is a polymatomic ani
• SOCIAL STUDIES · If you were to create your own country and establish a government. What form of government would you choose and why? Or, would you create
Given f(x) = 5 - 7x, Find f(-5)
CCl4 has "Tetrahedral" geometry. There is/are ________ non-bonding domain(s) in this molecule.
Define money and the money supply; describe the process of money creation by the banking system and the role of the central bank.
Need help on this kinda confused
Pineapple cost $1.20 for 4oz. What isthe price per ounce?
A carpet store puts 40 square yards of outdoor carpet on sale. After the sale, they have 10 1/3 square yards of carpet left. How much did they sell? Of the carp
x=x which property is this​
(Don’t, Doesn’t) any of that politician’s views appeal to you?