Merni17371 Merni17371
  • 07-06-2021
  • Mathematics
contestada

36 apples cost $6. How many apples can you buy for $1?

Respuesta :

06kaistr67691
06kaistr67691 06kaistr67691
  • 07-06-2021
Well if 36 apples cost 6 dollars, we need to divide 36 by 6 to find the cost for each apple. 36/6 is 6! We can buy 6 apples for a dollar
Answer Link
miagarduno
miagarduno miagarduno
  • 13-06-2021

Answer: you can buy 6apples for$1

Step-by-step explanation: you divide 36 by 6 and get 6 so it’s 6apples.

Answer Link

Otras preguntas

Pleaseeseeeee help with question 7
if you can do any of these that would be great, just please tell me which ones you did and the more questions you do the more points you get
Why is a tariff imposed
Which statement is true? Please help me
A shipment of sugar fills 4/9 containers. If each container holds 2 2/5 tons of sugar, what is the amount of sugar in the entire shipment? Write your answer as
How many tissues does a Carrot have?
why is gerrymandering a problem for the house of representatives?
What’s the answer to this geometry problem?
How many more electrons does each oxygen atom need to be stable?
The function h(x) is a transformation of the square root parent function, f(x)= sqrt x . What function is h(x) ?