jadalangley153 jadalangley153
  • 08-06-2021
  • Mathematics
contestada

Jane wants to add chocolate chips to her trail mix. A 3-pound bag of chocolate chips cost $3.22 . What is the unit price ?

Respuesta :

Abi7594
Abi7594 Abi7594
  • 08-06-2021

Answer:

It would be 1.073 you can also rojnd ot to 1.07

Answer Link
fn106068
fn106068 fn106068
  • 08-06-2021

Answer:

$1.07 per pound

Step-by-step explanation:

$3.22/3lb is about $1.07 per lb.

Answer Link

Otras preguntas

plumber and his assistant work together to replace the pipes in an old house . the plumber charges $45 per hour for his own work and $25 for his assistant's la
meghan works at an ice cream shop and makes $8.25 per hour. Lucas works for a landscaper and makes $6.50 per hour. how much more does Meghan make each hour?
f(x)= sin(arctanx). find the range of f.
How to write 80,000,000+4,000,000+100+8 in standard form
Do all electromagnetic waves travel at the speed of light, carry energy, and travel through a vacuum?
4x-4y=5 solve for y please and thank you
What is the two step equation of 5 + 1.5(2d - 1)= 0.5
When acid comes into contact with calcite, the acid bubbles. How can geologists confirm that the rock towers are made of limestone?
what would happen if matter could not recycle?
What does the distance covered by a degree of longitude depend on?