spoopyie spoopyie
  • 08-06-2021
  • Mathematics
contestada

Abby can buy an 4-pound bag of dog food for $4.08 or a 9-pound bag of the same dog food for $6.93. Which is the better buy?

Respuesta :

bmckinney4036
bmckinney4036 bmckinney4036
  • 08-06-2021

Answer:

$6.93. Because it's 9 pounds and it lasts longer.

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

What is the answer for the equation 2x - 15
What is maximum amount of money can you get from American to another country?
I need a summary for this
3x(5-2)=(3x5)-(3x2) explain how you could use the distributive property and mental math to find 5x198
Did an airplane crash into the pentagon or was it an inside job?
I need help fast please I'm so confused
Why did the colony of Roanoke fail? A. None of the settlers wanted to learn to farm. B. All of the setters were killed by a flu epidemic. C. All of the se
How does an object move when it is subject to a steady centripetal force
There were 4 times as many student as adults going on the field trip to the math museum 6 adults went on the field trip how many students went on the field trip
How do you find the are and perimeter of this shape?