Questionhelper5349 Questionhelper5349
  • 09-06-2021
  • Mathematics
contestada

Gabe went to the florida mall. He bought k model planes and spent 24 on books.Then he another 25 at another store

Respuesta :

MrRoyal
MrRoyal MrRoyal
  • 10-06-2021

Answer:

[tex]Amount = 49 + 14.99k[/tex]

Step-by-step explanation:

Given

[tex]Books = 24[/tex]

[tex]Another\ Store = 25[/tex]

[tex]Model = k[/tex]

Cost of [tex]Model = 14.99[/tex] --- Missing from the question

Required

Represent the amount spent

The amount is calculated as:

[tex]Amount = Books + Another\ Store + Model * Cost[/tex]

[tex]Amount = 25 + 24 + k * 14.99[/tex]

[tex]Amount = 49 + 14.99k[/tex]

Answer Link

Otras preguntas

Helllpppp me please!!!! The miniaturization of which of the following inventions allowed integrated circuits to get smaller, leading to the creation of the
what is an membrane carbohydrate chain?
hippos fart but do they burp
__________ is the best example of a dictator. A. King George the III B. Barack Obama C. Kim Jong Il D. Osama bin Laden
Sarah is buying a bag of mixed candy from the store. The bag contains 90 pieces of candy for $13.50. What is the unit price?
Using the information on this chart, one could deduce that immigration in the United States A) was more of a factor in the era before the Civil War. B) resulted
Can someone solve this???
15-3yi=1/2x+2i solve for x and y
QUADRATIC FORMULAX = ?​
QUADRATIC FORMULAX = ?​