sondosa7091 sondosa7091
  • 09-06-2021
  • Mathematics
contestada

5 apples cost 80 cents find the cost for 20 apples

Respuesta :

michael96042 michael96042
  • 09-06-2021

Answer: 320 cents

Step-by-step explanation:

80/5 = 16

16*20= 320

Answer Link
Аноним Аноним
  • 09-06-2021

Answer:

Cost 20 apples = 320

Step-by-step explanation:

5 apples cost = 80

cost of 20 apples = ?

First we should cost of 1 apple

1 apple cost = 80 ÷ 5

= 16

∴ Cost of 20 apples = 16 × 20

= 320

Hope it is helpful...

Answer Link

Otras preguntas

If the digits of a three-digit number are reversed in order, then the sum of the new resulting number and the original number comes out to be 665. The differenc
Convert to an improper fraction. Type in your answer with the negative in the numerator. -12 3/4
Select the equation that contains the point (3, 6) and in which the slope equals 1. A. y + 6 = x + 3 B. y - 6 = x - 3 C. y + 6 = 3x D. y - 6 = -3x
Convert .035 gallons to liters
4 times the sum of x and 1/2
Certain ________ have rna for their genetic material.
If you accidentally scratch the outermost part of your eye, which part would you damage? a. cornea b. the lens c. the retina d. the pupil
Osvoldo has a goal of getting at least 30%, percent of his grams of carbohydrates each day from whole grains. Today, he ate 220 grams of carbohydrates, and 55 g
Tommy was walking at a rate of 4 miles per hour at noon and at 12:30 pm he was walking at a brisk rate of 6 miles per hour.Two hours later tommy was walking at
When planning for college you should, you consider: