kyarahkaiser63 kyarahkaiser63
  • 09-06-2021
  • Mathematics
contestada

A bakery offers a sale price of $2.75 for 3 muffins. What is the price per dozen

Respuesta :

mwachild
mwachild mwachild
  • 09-06-2021

Answer:

4 muffins is $2.75

4*3=12

1 dozen is 12

2.75 * 3 =$ 8.25

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Carbon has a mass number of 12 and atomic number of 6, therefore carbon has (click ALL that apply) O 6 neutrons O 4 electrons in its outer shell O 12 protons &a
Queries are raised to retrieve sepecific information from the table? TRUE or FALSE​
1. La diferencia entre 304,802 y 212,810 ​
Are the Europeans responsible for the destruction of Indian civilizations
How do lipids differ from carbohydrates? They are formed from different basic elements. They are not soluble in water. They release less energy. The hydrogen-ox
What level of government is most often responsible for correctional programs for those convicted of minor crimes?
What level of government is most often responsible for correctional programs for those convicted of minor crimes?
why democracy is the best form of government in the world​
Kiran starts at 9:00 am by bicycle to reach office. She cycles at the speed of 8 km/hour and reaches the office at 9:15 am. By how much should she increase the
only need help with part b!! S5 higher maths(year 12/11th grade)