leapfroggy12344 leapfroggy12344
  • 10-06-2021
  • Mathematics
contestada

Meagan bought 18 apples for $8.10. Whats the unit price?

Respuesta :

benjwhite45
benjwhite45 benjwhite45
  • 10-06-2021

Answer:

The unit price is .45

Step-by-step explanation:

You divide the price by the item

- 8.10÷18=.45

Answer Link

Otras preguntas

How could you say Prithvi Narayan Shah is the Unifier of Nepal? Explain this by highlighting any 4 major wars that he unified in the territory of greater Nepal.
How do I solve this I've been on this question for 3 weeks!!
This excerpt best supports which theme? O Youth is more important than wisdom. O Leadership is hard and lonely work. Silence has greater power than words. O Nat
Writestory that ends with Goodbye​
What are the different portions of a phospholipid? What are their properties?
Please help! Lauren is 16, and Cara is 14. Their grandad gives them $1200 to share in the ratio of their ages. How much money do they each get? Show your work,
At 1:00am the temperature was 87 degrees. A cold front came through and at 7:00pm the temperature was 45 degrees. What is the rate of change in the temperature
Mandeep climbs up a 10 meter ladder with a force of 4 Newtons in 20 seconds. What is his power output? 40 Nm/sec 2 Nm 2 Nm/sec 40 Nm
how are earth worms important in the environment. ?​
12.Two masses are arranged as shown on a ramp that makes an angle of 36° with the horizontal. Mass m1 is twice mass m2 . What is the minimum coefficient of stat