flook
flook flook
  • 09-12-2016
  • Mathematics
contestada

a 16-fl bottle of juice costs $2.00. what is the unit cost?

Respuesta :

TheSphericalCuber
TheSphericalCuber TheSphericalCuber
  • 09-12-2016
$0.08 per fluid ounce.
Answer Link
Ihatepolynomials342 Ihatepolynomials342
  • 09-12-2016
Divide 2.00, the cost of the juice, by the number of units, 16, to find the unit cost. 2.00/16=0.125, or 12.5 cents is the unit cost.
Answer Link

Otras preguntas

Where is the point where the two lines meet? x + 5x y = -8x
find the percent of increase for 4 to 7. round to the nearest tenth if necessary. also someone please explain how to do this.
Iron(II) can be oxidized to iron(III) by dichromate ion, which is reduced to chromium(III) in acid solution. A 2.5000-g sample of iron ore is dissolved and the
The end of a nucleic acid strand with a free phosphate group is called the ________.
solve by completing the square x^2+6x=3
The parent function f(x) = log5x has been transformed by reflecting it over the x-axis, stretching it vertically by a factor of two and shifting it up three uni
Who is credited with creating the mascot or symbol for both the Republican and Democratic parties
Within an organism, phenotypes may change while genotypes remain constant.
Which of the following is the enzyme that replaces the RNA nucleotides in a primer with DNA nucleotides? DNA polymerase III DNA polymerase I primase helicase
How is the information stored within the base sequence of DNA used to determine a cell’s properties?