flook
flook flook
  • 09-12-2016
  • Mathematics
contestada

which of the following has the lowest unit price?
a. 20 lb for $16.20,
b. 26 lb for 23.40,
c. 24 lb for 18.72 or,
d. 22 lb for 18.70

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 09-12-2016
answer is c. 24 lb for 18.72 (lowest $0.78 per pound)
Answer Link

Otras preguntas

How did americans react to the events in Europe and asia in the early world war 2?
How did the monroe doctrine help America?
24 is 40% of what number?
What does du bist mean in German?
How did americans react to the events in Europe and asia in the early world war 2?
How has technology affected human population growth?
Find the unit rate. 6 ounces for 2.5 servings Help! Please
Why did the Spanish government decide to expand its lands in North America?
Two cars start from rest at a red stop light. When the light turns green, both cars accelerate forward. The blue car accelerates uniformly at a rate of 5.8 m/s2
24 is 40% of what number?