jacksonn4787880315cg jacksonn4787880315cg
  • 08-07-2021
  • Mathematics
contestada

Sticky buns sell for $1.25 each,or $10.89 per dozen. how much does each bun cost if purchased by the dozen? How much do you save on 12 sticky buns?

Respuesta :

saradodge48
saradodge48 saradodge48
  • 08-07-2021

Answer:

If you buy per dozen, each buns costs about 91 cents.

You will save $4.11 if you buy per dozen.

Step-by-step explanation:

1.25 * 12= $15

10.89/12= .9075 = .91 cents

15-10.89= $4.11

Answer Link

Otras preguntas

brainliest to correct quickly please
grandpa is 10 years older than five times Ruth age grandpa is 65 years old how old is ruth
What line is parallel to 2x+5y=6 that goes through (5,3)
What type of government rules south korea?
Hi again, Another question for you - maths related. What is 4.105 as a fraction? Will give Brainliest answer
what is the meaning of family?​
The Fresh Kills Landfill in Staten Island, New York, is in the process of becoming the Fresh Kills Park. Gas left over from the landfill underneath will be siph
The sum of two numbers is 62, and their difference is 12. What are the numbers? Show work
what is the solution of stammering problem?​
determine the product 800.5 x (2 x 56)