shannonhopson shannonhopson
  • 09-07-2021
  • Mathematics
contestada

At a cost of $8 per pound, how many ounces of barley can be bought for $2.40?

Respuesta :

kitkat12345678910
kitkat12345678910 kitkat12345678910
  • 09-07-2021

Answer:

1 ounce

Step-by-step explanation:

pound = 16 ounces

8$ / 16 = 1.28$

you will have 0.12$ left

I hope it helps

Answer Link

Otras preguntas

Avery planned a circular garden and path as shown below. The radius of the garden is 4 feet and the path around the garden is 2 feet wide. What is the total are
Nolan Company's cash account shows a $22,064 debit balance and its bank statement shows $22,531 on deposit at the close of business on June 30. a. Outstanding
What is the volume of the triangular prism?
The type of encephalitis with 30% mortality rate and high incidence of brain damage is?
plz help Two students are comparing scientific experiments to investigations. They came up with the following ideas. Student A: Testing plant growth in differe
Mary found 98 seashells and 34 starfishes on the beach. She gave Nancy some of her seashells. She has 39 seashells left. How many seashells did she give to Nanc
2 x plus y for x equals 8 and y equals 5
A school can fit 256 students onto 8 buses. What is the unit rate of students per bus? Can you show step by step if possible please
One characteristic of life insurance is that the insurer is obligated to pay a claim in the event of the death of the insured, however, the insured is not contr
A rectangular tank that is 4 feet long, 5 feet wide and 15 feet deep is filled with a heavy liquid that weighs 110 pounds per cubic foot. In each part below, as