luisasalazar792
luisasalazar792 luisasalazar792
  • 09-07-2021
  • Mathematics
contestada

You buy a six pack of Gatorade for $9.00. What is the unit price or the price per bottle?
$1.50/bottle
$2/bottle
$1.75 per bottle

Respuesta :

DeathPotato
DeathPotato DeathPotato
  • 09-07-2021

Answer:

The answer is $1.50/bottle.

Step-by-step explanation:

To get the unit price, you need to divide the total by the amount of bottles.

[tex]9.00/6=1.50[/tex]

Answer Link

Otras preguntas

People who travel to a different country and settle there are called
the line connecting two dots on a sheet of paper lies on the same sheet of paper as the dots. what is the patulate that justifies each statement?
how many brain cells are in the human brain?
Why does fossil fuel use in the United States make the U.S. vulnerable to the political wishes of foreign countries?
Can someone summarize the technique of gel electrophoresis in one or two sentences?
which climate zone has the highest average temperatures?
_______ was the first person to propose the idea of moving continents as a scientific hypothesis.
Divide 48 into the ratio of 5:3
Is it true that bacterial root infections by Rhizobium should be cured immediately?
Explain the process that occurs when a flowering plant reproduces.