luisasalazar792
luisasalazar792 luisasalazar792
  • 09-07-2021
  • Mathematics
contestada

Would you rather?
buy 2 lollypops for $2
buy 30 lollypops for $40

Respuesta :

leahcorcos leahcorcos
  • 09-07-2021
buy 2 lollipops for 2 dollars
Answer Link
anabellaistalking
anabellaistalking anabellaistalking
  • 09-07-2021

Answer:

Buy 2 lollipops for $2.

Step-by-step explanation:

If you divide the total price by total items purchased, you get the price per unit. 2/2=1 or around $1, while 40/30=4/3 or around $1.3. You are paying 1$ per lollipop for the 2 lollipop choice and paying 1.3 dollars per lollipop for the 30 lollipop choice.

Answer Link

Otras preguntas

This is not a homework question Why are brothers overprotective over there little sister?How can you stop them and please explain?
How many electrons can fit in the first energy bottle
an elliptical galaxy has ?
What are some tricky acceleration questions
Solve log6 22 = log6 (5x – 8) for x
How many protons does each atom of tritium (hydrogen-3) have? 0 1 2 3
Evaluate the expression when m = 4. 35 – 3m A. 1 B. 13 C. 23 D. 128
How to find the range when given the domain
132 is what percent of 300
a table and 8 chairs weigh 235.68lb together. If the table weighs 157.84lb, what is the weight of one chair in pounds