amaniahdancer amaniahdancer
  • 09-07-2021
  • Mathematics
contestada

It costs $7.45 for 2.5 pounds of round steak. What is the unit rate?

A.$9.95 per pound
B.$18.63 per pound
C.$2.50 per pound
D.$2.98 per pound

Respuesta :

mathstudent55
mathstudent55 mathstudent55
  • 09-07-2021

Answer:

D.

Step-by-step explanation:

Since the unit rate is in dollars per pound, we divide the cost (in dollars) by the weight (in pounds.)

($7.45)/(2.5 lb) = $2.98 per pound

Answer: D.

Answer Link
jasondimaggio176
jasondimaggio176 jasondimaggio176
  • 09-07-2021
Answer is D
I’m 100% sure it is
Answer Link

Otras preguntas

What is most characteristic of a correlational study?
x=? Y=x+3 y=-2 pls help me
Think of five people with high self-esteem and write their names and how they show high self - esteem.
x+2-9=36x Solve for x
David Huxley holds the world record for heaviest plane pulled. The plane weighed 184 tons. He covered 91m in 1 min and 27 sec. How many miles per hour did he av
Type in a document, a short story about a student who has to teach the class for a day.
Expand and simplify(x+3)(4x2-x-8)​
If you have an 80 average so far in class after 3 tests what would you need to get on the fourth test to have an average of 83?​
Reena scored 25 marks out of 30 in Math test and 35 out of 42 in Science test. In which test has she scored better?
On Saturday Harold worked three less hours than on Friday. If he worked 10 hours in the two days, how many did he work on Friday?