CeCe092507
CeCe092507 CeCe092507
  • 09-07-2021
  • Mathematics
contestada

WHICH ONE IS A UNIT RATE?
And why
$1.25
1 slice
$10.00
8 slices

Respuesta :

itruthnumberone itruthnumberone
  • 09-07-2021
$1.25 for 1 slice is the unit rate because a unit rate is the measure of a single unit, which in this case is 1 slice.
Answer Link
sheylac27
sheylac27 sheylac27
  • 19-10-2021

Answer:

$1.25 for one slice  is the uint rate  is the measure B

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Can someone please help me.​
Roopesh has $24 dollars to spend on a birthday gift. The store where he is shopping has a sale offering $5 off the regular price, r, of any item. Write an inequ
PLEASE HELP SOLVE. i believe the answer is 50cm^2. can someone help.
A flat panel detector’s detector element size determines what?
lim-0(1 + 3x)/x =?????​
A railing needs to be build with 470.89 metric ton of iron the factory purchased only 0.38 part of required iron . How much iron is needed to complete the raili
Need help with example 2 please.
What is the center of the circle shown below?
5/7 = y/6 Solve the following proportion for y Round your answer to the nearest tenth
A new board game comes with a deck of 20 cards: 5 red, 3 blue, 2 orange, and 10 green. After the deck is shuffled, the player is to choose the top card and note