vivianagzz vivianagzz
  • 07-01-2015
  • Mathematics
contestada

a 6 ounce bag of raisins costs $2.46.an 8 ounce bag of raisins costs $3.20.which is the better deal?

Respuesta :

Boop5678
Boop5678 Boop5678
  • 07-01-2015
6 ounce bag
[tex] \frac{246}{6} = 41[/tex]
8 ounce bag
[tex] \frac{320}{8} = 40[/tex]

The eight ounce bag costs one cent less per ounce. It's therefore a better deal.
Answer Link

Otras preguntas

While camping, you accidentally burn your marshmallows. Is this a physical or chemical change? How can you tell?
What's a number greater than 543000 but less than 544000
Why do the two elements silver and iron have different properties
what is the symbol for carbohydrates
Before public lands could be sold under the Land Ordinance of 1785, the land had to be
Boron occurs naturally as two isotopes. What is the difference between these isotopes? a)They have different numbers of electrons and different charges. b)They
What is the opposite of –64? A. 46 B. –46 C. –64 D. 64
with what does the Declaration of Independence begin
How much time would it take for an airplane to reach its destination. If it traveled at an average velocity of 790km/hr east for a distance of 4,700 kilometres
Find the area of the figure. Assume the figure is made up of parallelograms and triangles. A. 360 mm² B. 390 mm² C. 420 mm² D. 450 mm²