jasongotclampz jasongotclampz
  • 09-08-2021
  • Mathematics
contestada

9 pencils cost $7.74.
Which equation would help determine the cost of 6
pencils?

9 pencils cost 774 Which equation would help determine the cost of 6 pencils class=

Respuesta :

deathxlxx
deathxlxx deathxlxx
  • 09-08-2021
The answer is A. If 9 pencils cost $7.74, we have to divide the total cost ($7.74) by the number of pencils (9) to obtain the price of 1 pencil. Now that we have the price of 1 pencil, to obtain the cost of 6 of them we simply multiply the result by six.
Answer Link

Otras preguntas

Which statement illustrates a universal theme from the excerpt from A Tree Grows in Brooklyn? I. Life will not always be the way we want it to be. Il Childhood
A galvanic cell consists of a ni2+/ ni half-cell and a standard hydrogen electrode. if the ni2+/ ni half-cell standard cell functions as the anode, and the st
Find the measure of each angle of triangle abc, given ac=6, cb= 2 square roots of 3, and ab= 4 square roots of 3
How much negative charge has been removed from a positively charged electroscope if it has a charge of 7.5×10^-11
Research asking employees about their benefits has shown that employees:
what characteristics of a living things can be applied to an automatic door
Why does Walt Whitman use the word singing in the title "I Hear America Singing"? to illustrate a misguided and simple interpretation of American society to ref
How do you graph y= -3x + 5
Select all that apply. What do producers use to make goods and services? money natural resources human resources capital goods
What determines the value of an item