Arianna127 Arianna127
  • 10-08-2021
  • Mathematics
contestada

You pay $16 to buy four pizzas, How much did each pizza cost?

Respuesta :

totoro747 totoro747
  • 10-08-2021

Answer:

16 dollars = 4 pizzas

4 dollars = 1 pizza

Each pizza costs 4 dollars.

Let me know if this helps!

Answer Link
Аноним Аноним
  • 10-08-2021

Answer: $4

Step-by-step explanation:

16 divided by 4, equals 4.

Answer Link

Otras preguntas

What major composers wrote in the style of grand opera?
If Julie needs 3 1/4 cups of oatmeal, how many 1/4 cups of oatmeal will she use?
What major composers wrote in the style of grand opera?
write an addition problem that has 9/10 as the sum
Carl has three lengths of cable. 5/6 yard long, 1/4 yard long, and 2/3 yard long. He needs at least 1 yard of cable. After Carl has used 1 yard of cable, how mu
explain how you can use an array to find partial products for 4x36
The width of a high school soccer field is 45 yards shorter than its length
how to rename 82 thousands
what are all the nicknames for Ellis island
When Islam began, Arabia was sort of a buffer state between two powerful empires of the time. What were they? Byzantine and Sasanian Roman and Persian Byzantine