s9171106 s9171106
  • 10-08-2021
  • Mathematics
contestada

Which toy pack cost of 2.50 per toy ?(brainlist will be given out)!!

Which toy pack cost of 250 per toy brainlist will be given out class=

Respuesta :

eunice1234
eunice1234 eunice1234
  • 10-08-2021

Answer: Yo-yo

Concept:

In order to find the Cost Per Toy, we need to do the operation Cost / Toy.

Solve:

Slinky = Cost / Toy = 9 / 5 = $1.8 per toy

Wind-up robot = Cost / Toy = 16 / 8 = $2 per toy

Yo-yo = Cost / Toy = 15 / 6 = $2.5 per toy

Emoji beach ball = Cost / Toy = 3 / 2 = $1.5 per toy

Hope this helps!! :)

Please let me know if you have any questions

Answer Link

Otras preguntas

identify the central idea/main idea story nobody turn me around
How many numbers between 650 and 780 leave the remainders 4 and 6 when divided by 7 and 11, respectively?
1.905 rounded to the nearest tenth
It took a plane 2 hours to go from Dallas to NY with the head wind and 1.5 hours to get back with the tail wind. If the speed of the wind was 30 mph, how far ap
Solve each equation. Name each step used in the process. 8(r + 4) – 3 =85
What event made it necessary for brokers to work on Sunday?
Bloom's Taxonomy was developed by the government. True False ???
WILL GIVE BRAINLIEST AND 20 PTS What did Philadelphia and New Amsterdam have in common? Their location as a commercial hub. Their strong ties to a military purp
AB = 8 and AD = 5. What is BC?
This is a literal equation which gives no numbers. Isolate the variable B and then isolate the variable l. Please show steps[tex] s = \frac{1}{2} pl + b[/tex]​