kaylatrapphouse kaylatrapphouse
  • 10-08-2021
  • Mathematics
contestada

Sally paid $6.50 for 2 ounces of cinnamon. If there are 16
ounces in 1 pound, how much does cinnamon cost per
pound?

Respuesta :

eleanordewfall
eleanordewfall eleanordewfall
  • 10-08-2021

Answer:

52 dollars.

Step-by-step explanation:

2 ounces = 6.50

÷2 ÷2

1 ounce = 3.25

3.25 x 16 = 52 dollars.

Answer Link
Аноним Аноним
  • 10-08-2021

Answer:

52 dollars per pound

Step-by-step explanation:

We can write a ratio to solve

6.50 dollars       x dollars

------------------- = ------------------

2 ounces            16 ounces

Using cross products

6.50 * 16 = 2x

Divide each side by 2

6.50 *16/2 = x

52 =x

Answer Link

Otras preguntas

19. Write an expression that represents the perimeter of the figure below
What was the importance of the battle of seven days?
how should societies settle disputes?
If f ( x ) = 3 x² + 4, solve for x when f(x)=31
the lowest or highest point of a function (never a linear function, though). I
describe how you want to present yourself as a candidate to your chosen job ad. When the hiring committee looks at your materials, what words—beyond words such
Gamebox, a seller of video-gaming systems, games and online gaming subscriptions, recently made available a coupon that allows its gaming subscription members t
Is a silver ring considered as an element, compound, homogeneous mixture, or a heterogeneous mixture?
What is the real defenition of Philosophy?
Twice the sum of a number p and 3.