tinahabahbeh06 tinahabahbeh06
  • 06-09-2021
  • Business
contestada

If the fixed costs are $10928 and the variable cost/unit is $13 and the break even is 115 unit, what is the selling price per unit?

Respuesta :

aquinoryanma
aquinoryanma aquinoryanma
  • 18-09-2021

10.800 selling per unit

Answer Link

Otras preguntas

I wonder what avocado is made of
The following terms are all interchangeable EXCEPT: A. claim B. counter-argument C. argument D. thesis statement
You see a volcano with relatively steep sides and sticky lava that does not flow easily. It produces explosive eruptions due to gas building up in the viscous m
I need help please can you explain it please ​
16. For the reaction below, A) calculate the total bond energy, using the equation: Reactant energy - product energy = total energy.
What is the measure of the missing angle? A cannot be determined B 59 degrees C 10 degrees D 121 degrees
Duologues are a type of
Cage Company had net income of $353 million and average total assets of $2,010 million. Its return on assets (ROA) is:
The Bible verse u find very inspirational....Tell ur own thoughts..... no copy paste plsThank you​
Does the system of equations have no solution, one solution, or an infinite number of solutions? −5x+y=−1−5x+y=10