rdejesus0017
rdejesus0017 rdejesus0017
  • 07-09-2021
  • Mathematics
contestada

I need this for my Homework for Labor Day

I need this for my Homework for Labor Day class=

Respuesta :

delaineyklein delaineyklein
  • 07-09-2021
if both containers of orange juice are being sold at the same unit rate, the ratio of ounces to dollars would be the same for the two.

solve the equation by making an inequality:


96 oz. is to $4.80, as 128 oz. is to x

96/ 4.80 = 128/ x


cross multiply 128 and 4.80 to get 614.4


next divide the 614.4 by 96

to get an answer of 6.4



answer: $6.40

Answer Link

Otras preguntas

Playing notes smoothly, with connection, is called:
Who funds public assistance programs
reflected images are congruent to their pre-image true or false
How is a motif different from a theme? A motif is a recurring element in a story, but it is not necessarily the main message. While the motif concerns the main
What topic is narrow enough to serve as the subject of a documented essay
For an atom’s electrons, how many energy sublevels are present in the principal energy level n = 4?
What is the measure of ∠NLM? m∠NLM =
Which of the following is a solution of y - x > -3 (6, 2) (2, 6) (2, -1)
what is the best definition for bias in history? 1) The opinions and prejudice of an authir in writing 2)whenever a historical event is confusing 3) each t
Adam is asked to prove that a particular molecule enters the cell via active transport. Which of the following statements can he use as evidence?