gabriellavargas8576 gabriellavargas8576
  • 07-09-2021
  • Mathematics
contestada

mrs. henein is purchasing cupcakes for her homeroom class. of each cupcake costs $2.25 and she has 31 students in her homeroom class, how much will she spend?

Respuesta :

2s9dx7zsg9
2s9dx7zsg9 2s9dx7zsg9
  • 07-09-2021

Answer:

$69.75

Step-by-step explanation:

Multiply $2.25 by 31 students

Answer Link
malakaisanghera malakaisanghera
  • 07-09-2021
the tecaher will spend $69.75
explanation:
you times the cost to the amount of students so 2.25 x 31= 69.75 thus that is how much she needs to spend
Answer Link

Otras preguntas

quotes on discovering the hero within my self pls answer quick
How does writing a function rule as an equation help you solve problems with more than one situation or parameter?
which feature of government does Montesquieu argue for in his book De I'Esprit des Lois (Spirit of Laws)
The mean of a population being sampled is 64, and the standard deviation is 6. If the sample size is 50, the standard error of the mean is
What two things did the Babylonians have as part of their number system that the Egyptians lacked?
Measure the level of lead in blood
A(n) _____ is an example of software. electronic calendar mouse scanner monitor
How many United states senators do we have
Which term refers to an institution created by a society to create and enforce public policies? A.army B.congress C.executive D.government Which term relates to
There is usually a large black market presence in which economy?