kunsansoftest kunsansoftest
  • 08-09-2021
  • Mathematics
contestada

Matt used a $20 to buy some snacks that cost $14.65. How would the cost of the snacks be expressed as a percent?

Respuesta :

chuckjohanningmeier
chuckjohanningmeier chuckjohanningmeier
  • 08-09-2021

Answer:

73.25%

Step-by-step explanation:

To solve this, you need to write it as a proportion. The proportion for this problem would be 14.65/20 = x/100. You cross multiply and get 20x=1465. Then you divide both sides by 20 which would mean x=73.25 which is your answer as a percent.

Answer Link

Otras preguntas

Why do senators need to be knowledgeable on a wide variety of issues?
The largest factor that two numbers share is called _ _ factor
if a region doesn't have resources that it needs what is one solution to the problem
A chromosomes consist of two identical
why do people usually read books about a subject?
What challenges did the Byzantine Empire face from foreign forces? Slavs and Avars– Avars and Sassanids– Arabs– Bulgars–
which button do you use to put data in a specific order
Suidtkdrididididkxkdkdkdfkgjfjffj
According to the monks story what common trait do Nebuchadnezzar czar and Belshazzar share
What is the square root of 22??