isabelisaqueen1540
isabelisaqueen1540 isabelisaqueen1540
  • 09-09-2021
  • Mathematics
contestada

Tareq pays $22.10 for 2.6 pounds of salmon. What is the price per pound of the salmon? *

Respuesta :

xmq
xmq xmq
  • 09-09-2021

Answer:

8.50

Step-by-step explanation:

Divide $22.10 over 2.6 pounds of salmon

Answer Link
tabithajones83
tabithajones83 tabithajones83
  • 09-09-2021

Answer:

$8.50

Step-by-step explanation:

Divide $22.10 over 2.6 pounds of salmon

Answer Link

Otras preguntas

Lakes and rivers constitute _______. a.87% of freshwater b.a tiny fraction of Earth’s freshwater c.a majority of Earth’s freshwater d.a majority of water on ear
In the quadratic equation x2 - 8x + a = 0; what is the value, a, in order to form a perfect square? A) 8 B) 16 C) 32 D) 64
Ok I have been staring at these questions for so long now and I still cant figure it out. (14 and 15)
How do you make your technology device quicker
In a right triangle, the measure of one acute angle is 26°. What is the measure of the other acute angle?
Y= 2x+3, find the value of y when x= -3
Mr. Thompson is on a diet. He currently weighs 260 pounds and he loses 4 pounds per month. Write a linear model that represents Mr. Thompson's weight after 'm'
Which statement about the Cold War is not true? A.The United States and the Soviet Union were suspicious and mistrustful of each other. B.Berlin, the former Ger
Before there was any life on earth, which gas was absent from earth’s ancient atmosphere?
What are three poems written by Shakespeare that have a strong ending?