navysailor843 navysailor843
  • 09-09-2021
  • Chemistry
contestada

If the price of gasoline is $2.99 per U.S. gallon, what is the cost per liter? (1 L = 1.06 qt)

Respuesta :

ThatOnePug ThatOnePug
  • 09-09-2021
Answr: it is 22

Explanation: i
Answer Link
CBear143 CBear143
  • 09-09-2021

Answer:

About $0.79

Explanation:

There is about 3.78541 liters in 1 gallon. So, you would divide $2.99 by 3.78541 to make it the amount per liter. 2.99/3.78541= 0.78987481. That number rounded to the nearest cent is $0.79. Hope this helps! :)

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following public offices cannot be found in Bill Clinton's resume?
Atoms and Cells - Odd One OutWhich is the Odd One Out and why?Piece of metalApple SeedOlive OilDiamond Necklace__________________________Thank you super much if
Which of the following did Japan adopt from China? Forms of poetry and bakufu rule Ideographic writing and samurai culture Buddhism and central governme
six to the third power,
Play the role of the respiratory therapist and explain to Melissa what is happening inside her body during an asthma attack
Current president of Cuba He is the brother of ...
19. Repeating the last letter or sound in a word is a technique known as A. consonance. B. assonance. C. rhyme. D. alliteration.
The behavioral approach to learning defines learning in terms of
What natural resources are harvested in arizona?
What do you think of millicent at the end of the story?