los7539 los7539
  • 10-09-2021
  • Mathematics
contestada

Keisha bought 12 pounds of flour for $5.
How many dollars did she pay per pound of flour?

Respuesta :

sggvxhhbbb sggvxhhbbb
  • 10-09-2021
She payed $2.40 per pound.
Answer Link
nancygoyal
nancygoyal nancygoyal
  • 10-09-2021

Answer:

42 cents per pound

Step-by-step explanation:

to find the price for 1 pound, divide money with weight

price of 1 pound

[tex] = 5 \div 12 \\ 0.4166 \\ 0.42[/tex]

42 cents approximately

Answer Link

Otras preguntas

Drag the tiles to the correct boxes to complete the pairs Read each excerpt and determine which essay type it belongs to narrative essay persuasive essay inform
to the nearest hundreth, what is the circumference of a circle with a radius of 7 units?​
Which is the graph of y = cos4(x - 2)?
The Newlands Reclamation Act of 1912 helped farmers transport water from California A) True B) False
Which of the following statements is true? (a) Extracellular signal molecules that are hydrophilic must bind to a cell-surface receptor so as to signal a target
PLEASE HELP WILL MARK BRAINLEST!!!!!!!!
Help me on this math question please
An administrator has initiated the process of deploying changes from a sandbox to the production environment using the Force IDE. What information must be su
Which of the following solutions is a good buffer system? a solution that is 0.10 M NaOH and 0.10 M KOH a solution that is 0.10 M HI and 0.10 M NH4+ a solution
Ecologist Mark is trying to identify the type of pollution that caused excessive algae growth on a river and killed fishes and plants. Which type of pollution c