Maxi22 Maxi22
  • 09-01-2015
  • Mathematics
contestada

Mary spent $5.39 on apples. If the cost is $0.98 per pound,how many pounds did Mary buy?

Respuesta :

Support498
Support498 Support498
  • 09-01-2015
5.39/.98=5.5
Answer is 5.5 lbs
Answer Link
bookgirl9632
bookgirl9632 bookgirl9632
  • 09-01-2015
5.39=0.98p
This is the equation to find how many pounds of apples Mary bought. $5.39 is the amount spent, which is equal to $0.98 multiplied by the number of pounds bought.
5.39=0.98p
5.5=p
Mary bought 5.5 pounds of apples.
Answer Link

Otras preguntas

If F(X)= 6X-4 and F(A)= 26 what is the value of a? Explain?
All Sumerian cities built ziggurats the same size. A. True B. False
|2n+5|>/9 solve for n?
What are equivalent fractions for one fourth
Is (5,-4) a solution to the linear inequality 2x - 3y is less than or equal to 7
Which scenario increased the time needed to draft the articles of confederation
(sum by gcf ) what is the gcf of 44+40? 44+40=4 (__+__)
What is Electromagnetic role in the atom
It cost $660 to put on the sschool play.How many tickets must be sold at $6 apiece in order to make a profit?
where is the irony in the quote "fail not our feast" from act 3 scene 1 in Macbeth?